N´Roll Zine

N Roll Zine byla čistě moje aktivita. Tehdy jsem se v PC ještě nevyznal, takž jsem seděl u kamaráda a diktoval mu připravené otázky, on je přepisoval a potom posílal kapelám mailem,“ osvětluje vznik slovenského metalového fanzinu jeho zakladatel Marek Petrík.

Měl jsem představu, že by název měl nějak souviset s hudbou, s undergroundem. Nechtěl jsem v něm žádnou škatulku jako death metal nebo hard core, a protože byl fanzin široce zaměřený, tak mě napadlo Rock´n´roll zine. Ale toho rocku tam bylo nejmíň, tak vznikl N´Roll. Tenhle název se mi líbil, dodnes mám logo N´Roll na potazích v autě.“

Co bylo motivem začít vydávat vlastní časopis?

Chodil jsem tehdy na hodně koncertů, objednával si spousty muziky, kupoval tištěné ziny. Dodnes mám doma krabici plnou Posterů, Fuckeru od Kryptoru, Deamanů, Darkness Actual (můj tehdejší favorit), Baranidla nebo Hungry for Thrash. Bylo toho opravdu hodně a všechno jsem chtěl mít. Později jsem začal dělat slovenskou distribuci českým kapelám Black Heaven a V. A. R., a protože jsem o česko-slovenské scéně měl opravdový přehled, začal jsem přispívat do Scény. A pak už mi nezbylo, než to zkusit sám.

Pokud si pamatuji správně, tak distribuce a vydávání zinu nebyly jediné tvoje aktivity…

To všechno mě neskutečně bavilo, proto jsem přidal organizování N´Roll Party. Proběhly sice jen čtyři ročníky, ale byly to skvělé zážitky. Hned na prvním koncertě během setu Editoru naběhla do klubu policejní razie v kuklách.

Vydávat vlastní časopis byl můj sen, který jsem si splnil a věřil jsem, že v tom budu pokračovat co nejdéle to půjde. Kašlal jsem na to, že se všechno začalo objevovat na Internetu. N´Roll jsem na Slovensku hodil do dister, v Čechách mi pomáhal Láďa Oliva, a zbytek jsem prodal sám. S prodejem jsem byl spokojený, skalní fanoušci si ho brali vždycky, a to, co zbylo, jsem porozdával na koncertech. Anebo dal do tomboly nebo tak podobně.

U většiny ostatních zinů byl upadající zájem a klesající prodej hlavní příčinou jejich zániku. Co jí bylo v případě N´Rollu?

Začal jsem pracovat na živnost a časově jsem to přestal zvládat. Prostě to nešlo. Paradoxně ve chvíli, kdy už jsem si všechno dokázal udělat sám, kdy jsem nikoho nemusel obtěžovat s přepisováním a tak podobně, tak přesně tehdy jsem to musel zabalit. Nejvíc mě štve, že se mi přitom nahromadila spousta materiálu, měl jsme spoustu věcí rozdělaných, ale nestihl je realizovat. A mezitím jiné věci už nebyly aktuální. Dávat do časopisu dva roky staré recenze nebylo v době nástupu webzinů to nejlepší. Tak jsem to zabalil.

PF březen 2019

 

NázevRok vydáníČísloPočet stranCenaTitulní stránka
N´Roll zine20031
N´Roll zine20042
N´Roll zine20043
N´Roll zine20054
N´Roll zine20065
N´Roll zine20076
N´Roll zine20087