Publikace

 

Řekli nám, že motor shořel a nikam se neletí

Rozhovor s Davidem Čechurou o hudbě a alternativní scéně devadesátých a nultých let

První publikací Archivu českých a slovenských subkultur v Praze je knižní rozhovor s Davidem Čechurou o kulturních a subkulturních pohybech v prostoru Česka od 80. let až po současnost. David začal hudbu prožívat coby depešák a pankáč na základní škole, později se účastnil formování tuzemského anarchistického hnutí, ať už jako aktivista nebo bubeník kapel Opozice, V.A.P nebo The Chancers. Kromě toho stál u zrodu organizace HOST, vedl label Jahquita Records a pracoval jako produkční v Klubu 007 Strahov. V knize vzpomíná na své přátele z britských kapel Conflict, Schwartzeneggar, Inner Terrestrials, Jakuba Poláka a další.

„V archivu chceme nejen shromažďovat artefakty doby, ale také se podílet na veřejné diskusi o fenoménech, které jsou pro nás osobně i profesně důležité. Chceme dát prostor pamětníkům, aby v dějinách české a slovenské společnosti mohl zaznít také hlas subkulturního prostředí,“ píše v úvodu knihy jeden z autorů Miro Michela, historik působící mimo jiné v Ústavu českých dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

„David v knize líčí svoje zážitky a aktivity v rámci subkulturní scény, jedním dechem ale popisuje pohyby nálad od přelomu 80. a 90. let. Euforii z nečekaně nabyté svobody a objevování nového postupně střídalo střízlivění, často se dostavila dost nepříjemná kocovina. Na konci nejsvobodnější dekády České republiky se mohlo zdát, že všemu tomu idealismu shořel motor. Let se nekoná, prosíme, vystupte. O to příjemněji se ale čtou poslední stránky knihy, které se věnují současnosti. I vyhořelej motor může časem naskočit,“ dodává novinář Ondřej Horák, editor a spoluautor publikace.

První vydání | 87 stran | 148×210 mm | měkký přebal

Kniha obsahuje 27 fotografií, archivní materiály a ukázky zinu Vidíme to jinak, který v letech 1993-1996 vydávala skupina V.A.P.

 

 DISTRIBUČNÍ MÍSTA:

Čajovna na kopečku, Na kopečku 82, Poděbrady

Sabotage – vegan bistro, Kodaňská 651/ 22 101 00 Praha Vršovice

Second Shot, Bořivojova 106 Praha Žižkov

Vegalité, Slovákova 10 602 00 Brno

Vinyl City Rockers, Francouzská 154/80 101 00 Praha Vršovice

Online shopy:

GRF Records

HMVP (SK)

Emergency Records

Muzika-Komunika (SK)

PHR Records

Punkdistro

Vagabund Shop