Ultimum Refugium

Bol hudobný fanzine zameraný na grind core, ktorý vydával v Ostrave Bilos z kapely Malignant Tumour. Išlo o klasický čierno-biely cut and paste časák, písaný na stroji a množený na xeroxe. Prvé číslo uzrelo svetlo sveta v roku 1994, v klasickom formáte A5, na približne 48 stranách a obsahovalo rozhovory s Dehydrated, Decomposed, Plastic Grave, Eternity a pár ďalšími. Rozšírený bolo približne 100 kusov po Čechách a Slovensku. Druhé bolo už pripravené, ale k jeho publikovaniu nedošlo. Malo vyjsť na začiatku roku 1995.

Na otázku prečo a ako vznikol tento časopis Bilos napísal: „Bylo to jednoduše proto, že jsem chtěl být více součástí tehdy vznikající extremní hudební scény. Byl jsem v kontaktu s tehdejšími špičkami grindcore scény u nás, tak jsem toho využil k pár rozhovorům. Myslel jsem, že mi to půjde a bude to kvalitní zine. Jak bláhové…hahaha. Druhé číslo už nevyšlo, ani nevím proč. Pravděpodobně jsem neměl žádné peníze, abych to rozmnožil. Tak to vyhaslo.“

Ide o raritu s ktorej bude už pravdepodobne veľa kusov v obehu nebude a ani jeho vydavateľ ho už doma nemá. Ak by ste ho mali k dispozícií, prosím dajte vedieť.

Bilos, MM 12/2020

NázevRok vydáníČísloPočet stranCenaTitulní stránkaDostupné online