Rozhovory: Unholy Pagan Fire

Nejen mladou krví a novými tituly jest současný česko-slovenský fanzin živ. Z černočerného žilinského plátku Unholy Pagan Fire na vás dýchne atmosféra staré školy, což je vcelku pochopitelné, protože jeho historie sahá hluboko do devadesátých let. Více o časopise jsme se dozvěděli od jeho zakladatele Juraje Slobody.

 

Kdy ses rozhodl vydávat vlastní fanzin? Měl si už předtím zkušenosti s psaním odjinud?

Zdar. Myšlienka na vydávanie fanzinu vznikla niekedy v roku 1998/1999, kedy sme sa s vtedajším „druhom v zbrani“ Sickom rozhodli, že by bolo dobré, aby sme sa pridali k vtedajšej UG komunite aktívne a neboli iba pasívnymi konzumentmi. Skúsenosti som nemal žiadne, čo je, myslím, vidieť na úrovni prvých dvoch čísiel. Tie skúsenosti som naberal až neskôr v medziobdobí, kedy bol Unholy Pagan Fire uložený k spánku a moje aktivity sa sústredili na MortemzineRumzine.

 

Unholy Pagan Fire začal vycházet v době, kdy se papírovým fanzinům tolik nedařilo, co rozhodlo o tom, že nechceš dělat jen web, ale časopis na papíře?

No, prvé dve čísla vyšli v roku 2000, kedy doba podobným počinom ešte vcelku priala. Internet v tej dobe ešte rozhodne nebol neoddeliteľnou súčasťou života ako dnes, takže vlastne ani iná možnosť nebola.

Proč ses rozhodl pro název Unholy Pagan Fire, znamená pro tebe něco osobního?

V tom období som bol uchvátený kapelou Beherit a názov jednej zo skladieb ich albumu Drawning Down the Moon je práve Unholy Pagan Fire. Ten názov sa mi jednoducho páčil a páči sa mi doteraz. Mimochodom, táto skutočnosť rozhodujúcim spôsobom zavážila v prípade žiadosti o rozhovor s Nuclear Holocaustom, ktorý poskytol do 7. čísla zrejme definitívne posledný, i keď neuveriteľne stručný rozhovor Beherit.

 

Fanzine je ve slovenštině, název je přesto anglický. Proč?

Prečo je názov anglický, som vysvetlil v predchádzajúcej odpovedi. A čo sa týka tej slovenčiny (vďaka kolegovi Garmfrostovi skôr slovenčiny a češtiny), dôvod je jednoduchý. Primárne zameranie Unholy Pagan Fire je na domácu fanúšikovskú základňu a tu by sme s angličtinou v prevažnej väčšine neuspeli…

 

Neuvažoval jsou obou – anglické i slovenské – verzi časopisu?

Neuvažoval. Bola by v tom hromada úsilia navyše a s určitosťou by to znamenalo navýšenie času medzi jednotlivými číslami. Aj keď… chcel som vydať jednorazovo akési „best of“ číslo s tými najlepšími rozhovormi, ktoré malo mať cca. 200 strán a súčasťou ktorého mala byť LP príloha, ale stroskotalo to na tom, že sme sa nedohodli s dotyčnou kapelou.

 

K Unholy Pagan Fire patří typické obálky, na nichž většinou nejsou kapely, ale hrady což kvituji s povděkem, protože díky tomu má fanzin nezaměnitelný „ksicht“. Proč ses rozhodl porušit klasický úzus, kdy jsou na titulních stranách kapely nebo řekněme žánrové malby?

Hrady sú (popri hudbe a literatúre) mojim veľkým koníčkom a je to ako si napísal. Vďaka tomu má Unholy Pagan Fire svoj nezameniteľný „ksicht“. Podmienkou je vždy to, že na obálke musí byť fotka, ktorú som urobil sám.

 

Unholy Pagan Fire jsou především pagan/black metalové kapely. Měl si od počátku jasno, že se chceš věnovat jen jim nebo se okruh postupně zužoval?

Ide o hudobný štýl, ktorý je mi najbližší, takže v tom bolo jasno prakticky od začiatku. Samozrejme to nie je striktným pravidlom, čoho dôkazom sú ojedinelé výlety mimo týchto žánrov, ale to sú skôr výnimky.

Čím tě kapela většinu zaujme, že se rozhodneš jí dát prostor? Je důležitá aktuálnost, v tom slova smyslu, že by to měl být někdo, v jehož táboře se momentálně odehrává něco důležitého nebo tenhle rozměr pro tebe není důležitý?

Určite tá aktuálnosť je jedným z rozhodujúcich faktorov, ale nie je to jediné kritérium. Stačí spomenúť rubriku Unholy Celebrations, ktorá vždy prináša interview týkajúce sa nejakej staršej, ale istým spôsobom výnimočnej nahrávky.

 

K několika posledním číslům jste jako přílohu přidali kazety buďto s novými (Stronghold) anebo naopak kultovními archivními (Belial) nahrávkami. Předně: proč kazety a ne CD?

Tu sú hneď dva dôvody. Tým prvým je fakt, že CD príloha sa za tie roky stala štandardnou prílohou (nielen) fanzinov, takže sme chceli prísť s niečím iným. A navyše, je to práve MC formát, ktorý bol vždy istým synonymom UG scény.

Podle jakého klíče tyto nahrávky „do přílohy“ vybíráte? Jak se kupříkladu povedlo dohodnout vydání MC Belial?

V poslednej dobe dostávam množstvo žiadostí o vydanie nahrávok prakticky z celého sveta. No jediné kritérium je to, že sa mi jednoducho musí daná nahrávka páčiť. A môžem prezradiť, že už dnes sú dohodnuté vydania do ďalších troch čísiel. Čo sa týka Belial, bolo to jednoduché… napísal som im na ich oficiálny Facebook profil a bolo to. Jediné, čo za toto vydanie chceli, bolo 20 ks kaziet.

 

Kde všude se dá časopis koupit? Jak ho propaguješ?

Propagujem ho prostredníctvom Facebook profilu. Prípadní záujemcovia ma môžu kontaktovať e-mailom. Inak oficiálnu distribúciu pre SR zabezpečuje label Hexencave Productions a pre ČR je to Nasphyr Personal Daemon Records.

 

Časopis má relativně nízký náklad, přesto je profesionálně tištěný, stejně tak dělat kazety v malém nákladu je finančně docela náročné. Proč ses rozhodl dělat ho právě takto, v malém nákladu, který je relativně brzo rozebraný?

Áno, náklad je 100, respektíve 150 kusov. Myslím, že je to pre domáci trh tak akurát. Ten náklad sa rozpredá v priebehu dvoch, troch týždňov, čo je podľa mňa optimálne. Rekordným v tomto smere bolo osme číslo, ktoré bolo preč v priebehu štyri dní.

Jak to máš s financemi? Funguje časopis „cirkulárně“, tj. že každé číslo vydělá na to další anebo občas musíš na koníčka připlatit?

Toto je činnosť, na ktorej sa rozhodne nedá zbohatnúť. Ak sa teda vrátia náklady, som spokojný…

Jak vnímáš reklamu ve fanzinu? Je to regulérní součást, nevítané zlo, prostor pro propagaci spřátelených projektů?

Vnímam ho ako propagáciu spriatelených projektov a ako takú ju poskytujem zdarma. Mal som už aj návrhy na platené reklamy, ktoré ale boli príliš vzdialené zameraniu Unholy Pagan Fire a takéto ponuky zásadne odmietam.

 

Jak to je s načasováním jednotlivých čísel? plánuješ ho nějak dopředu nebo je to spíše otázka, kdy se sejde dostatek kvalitního materiálu?

Snažím sa stanoviť si nejaký predbežný termín, ale skôr je to o tom, že nové číslo vyjde v momente, keď sa nazbiera dostatok materiálu. Pri aktuálnom rozsahu 85-90 strán je to zhruba trikrát do roka.

Jaké obtížné je skloubit vydávání fanzinu s prací a s rodinou?

Myslím, že na tom nie je nič ťažké. Naznačil som to už v predchádzajúcej odpovedi. Keďže nie sú stanovené žiadne pevné termíny, niekedy sa stane, že práce na zine sa zastavia na týždeň, dva. A naopak, občas pracujem na ňom nepretržite celý víkend.

Jak vnímáš současný revival fanzinů, kdy nejen že začala znovu vycházet řada klasických, ale objevily se i nové a to s nákladem, o kterém se před dvaceti lety mohlo leckomu jen zdát?

Ono je to asi ako s každou módnou vlnou. Po čase to opadne a zostanú len tí, ktorí to myslia úprimne.

Pomáhá ti tahle současná popularita s prodejem časopisu a jeho propagací?

Je pravda, že sa v poslednej dobe zvyšuje predaj zinov aj mimo SR a ČR, hlavne čo sa Južnej Ameriky týka, čo vzhľadom na to, že zine je písaný slovensko-česky, celkom nechápem. A vrcholom bol mail od jedného juhoamerického maniaka, ktorý sa pýtal, ako sa na klávesnici píšu interpunkčné znamienka, pretože si chcel rozhovory ručne prepísať do google translátora.

Kdo ti při zakládání Unholy Pagan Fire byl inspirací? Byl někdo, kdo ti poradil, pokud jde o potřebné know-how?

Keď sme so zine pred 20 rokmi začínali, robili sme všetko výhradne podľa seba, vďaka čomu (ako som už naznačil), tie prvé dve čísla aj vyzerali. Veľkou školou mi bolo písanie pre Mortemzine a Rumzine, kedy začali ísť veci tou správnou cestou. Ale hlavne, za oživenie Unholy Pagan Fire možno vďačiť Martinovi Lukáčovi a jeho knihe Monstronomicon, kde sa v obrazovej prílohe objavili fotografie prvých dvoch čísiel, čo ma s definitívnou platnosťou presvedčilo, že nastal ten správny čas na znovu oživenie zinu…

 

Co tu odmlku tehdy způsobilo?

Bola to istá dezilúzia z toho, že záujem o zine v tej dobe nebol taký, ako sme si predstavovali. Hold, boli sme mladí a naivní. (smích) Faktom ale je, že vzniklo aj tretie, nikdy oficiálne nepublikované číslo, z ktorého bol napr. použitý dobový rozhovor s Bethlehem, publikovaný v siedmom zošite. Skrátka nás opustil ten počiatočný zápal, ktorý sa opätovne obnovil až po rokoch… 

 

Máš nějakou představu, jak dlouho chceš zin dělat dál? Nebo jinak: co by se muselo stát, aby si s jeho vydáváním přestal?

Nad tým sa pravdupovediac nezamýšľam. Vždy si vytýčim cieľ v podobe nasledujúceho zošitu a nerozmýšľam nad tým, akú podobu (ak vôbec nejakú) bude mať zine o 5 či 10 rokov. Žijem „z čísla na číslo“. Rozhodne by ale nastali ťažké časy, ak by so mnou prestali spolupracovať Garmfrost a Mysticus, bez ktorých by Unholy Pagan Fire určite nebol tam, kde je dnes. A preto im chcem touto cestou poďakovať…