Deadman

Fanklubový časopis liberecké thrashové legendy V. A. R. (Vratislavský alkoholický rachot) vycházel mezi lety 1989 a 1996. Třináct čísel voní nejen thrashem, ale i pivem, pochopitelně Vratislavickým. Více o časopisu nám prozradil bubeník Jan „Jenny“ Janota.

Deadmana jste začali dělat poměrně zkraje kapelního života, co bylo impulzem k jeho vydávání?
V té době neexistoval ani internet, ani časopisy, kde by se psalo o metalu, nic, jak bys dal vědět o své kapele… To šlo jedině dopisem, a protože se fanoušci na koncertech ptali na ty samé otázky, tak jsme uvažovali, jak jim v rámci možností něco o sobě dát vědět. A samozřejmě i to, kdo jsme, co chceme, co hrajeme…

Kde jste brali inspiraci a „know-how“, jak takový časopis dělat, kdy ho dělat, jak často ho dělat, co v něm má být?
Už jsme viděli některé „konkurenční“ fanziny, myslím Törru, Kryptoru, tak jsme to nějak pocitově začali dělat podobně. O tom, jak často a co, rozhodovaly hlavně možnosti, jak se dostat ke kopírce (někdo nám to dělal na xeroxu v práci… to už si přesně nepamatuji), peníze a samozřejmě bolševik, který jakýkoliv vydávání nepovolených věcí okamžitě zabavoval… Ale to už byla doba před revolucí a komunisti už to nestíhali hlídat. O pět let dříve bys šel sedět.

Jak se k Deadmanovi mohli dostat lidi? Byl jen pro předplatitele anebo ho šlo dostat i na koncertech?
Šířilo se to postupně… Jasně, lidi posílali v dopisech třeba padesátikorunu, a tím si objednali Deadmana třeba na čtyř čísla dopředu. Pořád si musíš uvědomit, že žádná propagace nebyla. Pak třeba začaly vycházet fanziny jako Metaliště, a tam se objevily adresy kapel, kde si můžeš kapelní fanziny objednat… Takhle se to postupně přes kamarády šířilo.

Jak jste ho vlastně brali? Jako službu fanouškům anebo už i jako větší kapely, jako propagaci a nástroj, jak něco málo navíc (kazety, trika) prodat?
Stejně jako dnes, když máš internet… Propagace, šíření nahrávek…

Jak důležitý pro vás byl Deadman v tom, když jste potřebovali překlenout pauzu mezi prvními dvěma deskami?
Brali jsme to pořád jen jako o fanzin o kapele, aby se o nás vědělo a aby si někdo mohl objednat nějaký merch.

Hrál nějakou roli při shánění firmy na druhou desku? 
Vůbec žádnou….Monitor vyhodil skoro všechny kapely, co hrály metal a my čekali, co bude, a přišla nabídka od Tagy. Míra Kovář nám nabídl druhou desku, tak jsem na to kývli,ale pak už začaly kapelní fanziny zanikat…

Více o kapele na oficiálních stránkách, facebooku, metal archives a bandzone.

NázevRok vydáníČísloPočet stranCenaTitulní strana
Deadman09/198916
Deadman02/199024
Deadman06/199038
Deadman11/199048
Deadman199158
Deadman199168
Deadman199278
Deadman199288
Deadman199398
Deadman1994108
Deadman1994118
Deadman1995128
Deadman1996138