Cramps

Na přelomu osmdesátých a devadesátých let zachvátila svět deathmetalová horečka, která jen s malým zpožděním dorazila i do Československa.

Death metalu, ale i příbuzným extrémně-metalovým žánrům se systematicky věnovalo několik fanzinů, jako například slovenské Immortal Souls nebo Death Fist, v Čechách pomyslný primát patřil několik titulům, které na žánr „najely“ v letech 1990 a 1991, tedy ještě v době jeho největší expanze. Jak vzpomíná v rozhovoru Zdeněk Michalička, vydavatel Mosheru, tím zřejmě nejdůležitějším byl dačický Cramps.

Nic nedlužil ani tehdejší západní (a ani východní, viz ruský kult Grave Disgrace) konkurenci.  Na stránkách xeroxovaného sešitku se to jen hemží aktuálními jmény tehdejší scény, řeší se dobová témata, tedy, jak se zde dostat k titulům, nad nimiž oficiální distribuce ještě ohrnovaly nos, což pomohl k emergenci pozdějšího hegemona, agentury M. A. BONA.

Co zaujme z odstupu tří desetiletí, je absence undergroundu. V tom slova smyslu, že fanzin sice vytváří zázemí novému žánru, ale referuje téměř výhradně o kapelách, za nimiž stály největší firmy oboru, prakticky zde ještě absentuje snaha „být před vlnou“, tedy po svém vyhledávat nové kapely a propagovat je ještě předtím, než je objeví svět.

Více informací i kontakt na vydavatele sháníme. PF 11/2019

NázevRok vydáníČísloPočet stranTitulní stránkaDostupné online
Cramps10/1992428 A5