Uličník oSKAr

Ku koncu 1990. rokov dochádzalo často k tomu, že nepolitické a nerasistické skinheadské časopisy uverejňovali o sebe taký základný statement, kto sú a kde stoja. Je pravdepodobné, že boli inšpirovaní pražským časopisom Bulldog. Tak to bolo aj v tomto prípade: „Uličník oskar je nepolitický Oi! a Ska zine, ktorý sa orientuje na tradičnú skinheadskú a rude boy kultúru, životný štýl a všetko čo k tomu patrí. Podporujeme a budeme podporovať ostatné subkultúri, ako punks, mods, scooters, a pod. Nestojíme napravo, ani naľavo politického spektra i deď každý z nás má sovje vlastné politické názory, ktoré nemusia byť v súlade so zameraním tohto zinu. Sme jednoznačne proti akejkoľvek forme náboženského fanatizmu a politického extrémizmu. Keep The Faith.

Tento bratislavský zine vychádzal od októbra 1997 a posledné tretie číslo vyšlo v januári 1999. Vydávali ho dvaja hudobní nadšenci, Filter aka Uličník a Roko aka oSKAr. Vyšli tri čísla. Aj v rámci redakcie mali rozdelenú prácu tak, že jeden sa venoval výlučne ska scéne a druhý redaktor Oi! a punkovým záležitostiam. Najčastejšie išlo o 3rd wave Ska a Oi/Punk kapely z 1980. rokov. Časopis mal aj externých prispievateľov. Obsahuje vlastné aj prevzaté články a rozhovory, aktuality, reporty zo zaujímavých koncertov, keďže v tom čase sa na tejto vlne moc toho na Slovensku nedialo, recenzie na hudbu a ziny. Objavilo sa v ňom tiež množstvo reklám a fotiek, tie však neboli vždy moc ostré, čo bol v tom čase žiaľ štandard.

Časopis bol robený na počítači, v programe Microsoft Word a množený na xeroxe. Cena sa pohybovala okolo 30,-Sk. Vychádzal vo formáte A4, tretie číslo aj s obálkou na farebnom papieri, s počtom strán 30 – 36. Koncom storočia mal dokonca aj vlastnú webovú stránku.

MM 5/2020

 

NázevRok vydáníČísloPočet stranCenaTitulní stránka
Uličník oSKAr1997130
Uličník oSKAr199933630