Skin-Read

Revolučně subkulturní samizdat SKIN-READ: 1. číslo bylo vydáno v polovině roku 2000.
Název značí příslušnost k subkultuře, jejímž členem vydavatel SLUT byl, je a asi navždy bude.
SkinRead a Skinhead zní podobně – jde však o daleko promyšlenější krok. „SKIN“ zůstává statické, neboť i v titulcích tisku se běžně mluví o „skinech“. „READ“ z angličtiny jako číst a učit se, nevěřit a stále kontrovat jako bájný Sokrates. Jeden z pilířů světské etiky.
Ale pojďme dál. „READ“ se čte v minulém čase jako /RED/. Tím vzniká paralyzující SKIN-RED. Antikapitalistický (socialistický), antirasistický skinhead.
Písmeno „R“ bylo později rotováno, aby směrovalo VLEVO. Písmeno „A“ bylo dáváno do kroužku jako příslušnost k revoltě, anarchii a pouličnímu boji.
Žabomyší války ale zasáhly i levicovou scénu. Rozepře a rozbroje kvůli politickým malichernostem alá Trockisté versus anarchisté, apolitici versus S.H.A.R.P., R.A.S.H. vs. Redskins, bolševici vs. anarcho-komunisté…již nešlo mluvit o jednotě; proto bylo vydávání po roce 2019 definitivně ukončeno.
Vydavatel nechtěl být součástí těchto bojůvek a frašek. Byla otřesená víra ve skinheads. Pouliční rytíři noci začali mizet…
Poznámka autora: RED neznamená následovat politické partaje, bolševismus nebo obhajobu režimu, který tady vládl potažmo totalitou přes 40 let. Znamená to svobodu, anarchii jako řád, sebeúctu, osobní vyjádření. Odpor ke konzumu, liberalismu jako novodobému kolonialismu, odpor k byrokratickým institucím jako NATO, EU, k amerikanismu…je to politika ulice. Za spravedlnost, rovná práva, za informace, svobodu! Podpora všeho, co pochází od lidí. . . pro třídu, skrze třídu, za třídu a se třídou :- ) Oi! … skinheadství okořeněné přímou akcí proti nespravedlnosti a dírám v systému.

Název a jeho variace
SkinRead měl název stále tentýž. Činnost ukončil svým sudým dvanáctým počinem.
Jako s bokovými projekty bylo uvažováno o zinu s čistě redskinheadským konceptem: (A)-R.A.S.H.-id. Z důvodu časové tísně byly ale materiály promítnuty do následujících Skin-Readů.
S některými bývalými členy Vlastenecké ligy se uvažovalo o bočním projektu s názvem Českej Lev a Zrazený Lev – 1938 (patriotismus, kališnictví, husitství). Taktéž nebylo nikdy odpresentováno a uvedeno v život.

Podtitul
Nejprve bylo pod název vměstnáno tehdy hodně „nošené“ motto „For all Skins, Punx and HC kids“.
Pak „If you are READ“ (přeneseně: „pak budeš sečtělý“ nebo „pro tebe – pokud jsi rudý“).
Rok 2014 – objevil se podtitulek „Rozumem proti fanatismu od roku 2000 – apelování na dialog mezi skinheady známými i méně známými.

Jazyk
Český mateřský jazyk (bez hrubek!), anglický jazyk a výjimečně němčina a italština (publikováno i na webu).

Chronologie
2000 – 2018
1. číslo – léto roku 2000 a do čísla No. 3 na něm graficky participoval i kolega Viking 69 ze Sudet.
12. (a definitivně poslední) číslo pak vyšlo na jaře roku 2018.
SkinRead fungoval jako občasník. Mezi posledními několika čísly byla proluka až 4 roky.

Kdo časopis dělal
Tvůrcem, editorem a vydavatelem: S.L.U.T.
Dle motta: „když nemůžeš najít cestu, udělej si vlastní“. A jak pak nepolitičtí skinheadi a punkeři po pár pivech permanentně rádi po nočních ulicích velkých měst hulákali „Skinhead Only Red!“, byste si dnes dokázali představit jen stěží :-).

Obsah
Podrobné reporty z akcí (koncerty, setkání skinheadů a punkerů, pietní akty), detailní recenze na hudební nosiče (CD, EP, méně pak LP a MC – Oi!, Punk, Hard Core, Metal, Ska, Reggae), překlady textů neznámých a politicky orientovaných kapel, básně vlastní tvorby, tetovací obrázkové přílohy, košaté a odvážně hanbaté fotky barevných holek a obnažených skinhead girls (renees) a punk girls, výmluvné Prology i delikátní Epilog v čísle 12.

Cíl
Oslovit všechny pouliční rebely z příčiny – streetkids. Donutit k zamyšlení. Posilovat třídní hrdost. Vymezoval se proti novodobým stoupencům neonacismu. Dnes však již tací exoti na ulicích nejsou. Tématicky vyhořeli, svůj prázdný ideologický brak nafouknutý jen a pouze etnickou nesnášenlivostí a přejatým jakoby antikomunismem upustili. Již v deseti s imagem skinheadů nenapadají punkery, autonomy ani cigány. Tak proč proti nim neustále latentně vystupovat?
Vydavatel vždy vnímal White Power hudbu jako propagandistickou zbraň, která měla svoji vysokou úroveň. Často v recenzích porovnával aktuální desky s kdysi vydanými nosiči WP. Velikost sebe sama totiž poznáš dle velikosti svých nepřátel. A v těch dobách si při pohledu na skupinky skinheadů jen málokdo nevylámal zuby :-).

Technologie
Tisk v profi-tiskárnách. Náklad cca 200-250 kusů.
Papír běžné gramáže, přičemž se postupem času přešlo k papíru křídovému (díky spřátelenému samizdatu Real Enemy ze Slovenska).
Plánovalo se i CD-R s výběrem recenzovaných a zpovídaných kapel s lightscribeovou úpravou. Formát: A5 s šitou vazbou.
Číslo 5 – na obálce se poprvé a naposledy objevily i barevné (svítivě červené) doplňky zvýrazňující RUDÝ obsah. Není dnes tajemstvím, že majitel vlastnící profi-tiskárnu nabídl vydavateli SLUTovi sám bezplatně tuto grafickou nadstavbu. Onen majitel a podnikatel byl kdysi členem skinheadské organizace z počátku devadesátých let – Bohemia Hammer Skins :-).
Číslo 9 ve zkušebním formátu A4. Později šlo (od fenomenálního čísla 10) o vazbu lepenou.
Číslo 10 – křídová obálka, rozsahem nemá obdoby (cca 100 recenzí, 120 stran popsaných malým písmem…). Měl ohromnou informační hodnotu a skvělé ohlasy.
Zine byl tvořen v anonymous heknutých programech alá Word, Corel no. 9 a Photoshop. Nikoliv v ´poznámkovém bloku´ a v ´malování´ alias v ´paintbrush´, jak vydavatel SLUT s oblibou rád veřejně sděloval :-).

Distribuce
Nejprve skrze street-shopy, pak skrze Českou poštu přímo k odběratelům. Česká pošta však zapříčinila to, že mnoho zinů ekonomicky zruinovala. Pokud vás stojí poštovné (nejen k nám, ale do celého světa) stejně jako samotný tisk, pak je to na malou hypotéku.
SkinRead byl mimo ČR k prodeji také v Katalánsku, Baskicku, Brazílii, v Rusku, Malajsii, Singapuru, Německu, Japonsku, Itálii, Rakousku, Polsku, na Slovensku, v U.S.A. (New Jersey), ve Francii, v Portugalsku a chvíli ve Finsku.

Odkaz na zdroje: www.RED.SKINHEAD.CZ ; SKINREAD@SAFE-MAIL.NET

S.L.U.T.  11/2019

Prečítajte si tiež rozhovor so S.L.U.T.om: 1. časť a 2. časť

MM 5/2020

 

NázevRok vydáníČísloPočet stranCenaTitulní stránka
Skin-Read20021
Skin-Read20022
Skin-Read20044
Skin-Read20047-8