Real Enemy

V období rokov 2004 – 2018 vyšlo spolu osemnásť čísel apolitického hudobne orientovaného skinzinu Real Enemy. Založili ho dvaja Oi! skinheadi Picko (v tej dobe žijúci v Zlíne a neskôr v Poprade) a Miro (Poprad), pôvodne s cieľom zviditeľniť domácu československú a hlavne popradskú Oi! scénu. Pomerne rýchlo však tento záber tematicky aj geograficky rozšírili v podstate na celosvetovú skinhedskú scénu. Názov časopisu odkazuje na rovnomennú pesničku britskej Oi! legendy The Business.

Prvé číslo vyšlo v apríli 2004 a bolo robené u Mirovho kamaráta vo firme na Xeroxe. Nikto nevie koľko kusov bolo vlastne vytlačených, (vydavatelia to odhadujú cca na 150 až 200), ale už prvé číslo malo aj kriedovú a farebnú obálku. Obsahovo bolo zamerané hlavne na kapely, ktoré editori dobre poznali zo svojho okolia (Incident, Sense, Signum Victoriae, alebo Odpad či VPN atď.). Ďalšie čísla vychádzali už v nákladoch od 300 do 470ks. Časopis bol od začiatku do konca vo formáte A5, akurát narastal počet stránok, pričom predposledné číslo malo už 84 strán. Od druhého po šieste číslo boli tlačené v zlínskom Xeroxe a časopis sa ručne skladal a spinkoval. Zmena nastala príchodom Picka do Popradu, keď vybavil popradskú tlačiareň a tá sa postarala o vysokú kvalitu tlače. Došlo tiež k rozšíreniu o anglický jazyk, oproti dovtedajšej slovensko-českej verzii. Následkom toho sa zvýšila aj distribúcia časáku do zahraničia.

Od siedmeho čísla vyhcádzal zin už čisto v Poprade a od ôsmeho prestal Miro pracovať pre Real Enemy. Zároveň ale na každom čísle spolupracovalo viacero ľudí z československej scény (niekedy aj zo zahraničia), ktorí prispievali rôznymi prekladmi, rozhovormi, recenziami na hudobné nosiče, alebo reportmi z koncertov z rôznych kútov sveta. V zine sa tiež objavilo množstvo článkov o fungovaní Oi!Punk scény v rôznych mestách či krajinách. Picko v mene časopisu Real Enemy organizoval aj koncerty, vyrábal tričká, resp. bol aktívni aj v kapele Crucifive skins, alebo v písaní rôznych článkov či rozhovorov pre ďalšie skinziny.

Časopis sa zameriaval predovšetkým na Oi! scénu, ale aj HC a Ska. V jednotlivých číslach sa nachádza množstvo rozhovorov s kapelami, od silno antifašisiticky orientovaných kapiel až po RAC. Uverejnenie rozhovoru s kapelou Randall Gruppe napojenou na neonacistickú scénu, sa redakcia dodatočne nahnevaným čitateľom ospravedlnila. Posledné číslo bolo vydané za podpory kamarátov, ktorí organizovali koncert v Poprade (Sabotage, Zona A, Arogants, Faul) a jeho obsah bol venovaný práve kapelám, ktoré tam zahrali.
Ako uviedli editory, svoju prácu na časopise nevnímali len ako prezentáciu vlastných názorov na scénu, ale snažili sa aby obsah zinu vystihoval celú  „hlavne“ Oi! scénu v Československu.

 

Autor: Picko, editoval MM 12/2019

 

Real Enemy - popis doplníme později
NázevRok vydáníČísloPočet stranCenaTitulní stránka
Real Enemy20041
Real Enemy20042
Real Enemy20063
Real Enemy20064
Real Enemy20086
Real Enemy20097