Melody Gardos

 

Metal/Melody Gardos byl do značné míry zpravodajem tvých kapel Masturbace, respektive Negative Face. Paradoxně ale začal vycházet ve chvíli, kdy kapely začaly podobné tištěné bulletiny hromadně pouštět k vodě. Jak důležitý byl při spřádání plánů na založení časopisu motiv, že chcete propagovat kapelu?
Začal vycházet ještě v době xeroxovaných zinů a původní záměr ani nebyl fanzine kapely Masturbace. Nicméně časem nám z toho vznikl kapelový časopis, protože to byla mimo jiné fajn cesta, jak komunikovat s našimi fanoušky. Přesto jsme se drželi zásady, že víc jak 80% časopisu bylo o jiných kapelách než o našich.

 

Když se podívám na jména tehdejších fanzinů, je to samý „Metal něco“ (Grave, Mania, Maniac, Storm), dovedu si představit, že hledat název „Metal něco nového“ mohlo být jako hledat neobsazenou doménu. Proč jste se rozhodli právě pro tenhle ?

Les Gardos byly nějaké zdeformované děti v jakémsi francouzském komiksu. Ani nevím, proč mi to přišlo jako dobrý název pro fanzine. Metal za to vím zcela jistě. Na přelomu osmdesátých a devadesátých let jsem byl kovaný metalista a to do slova a do písmene. Můj oděv tehdy obsahoval hodně železa… (smích) Takže mít název s metalem byl jasný. Nicméně poté na přelomu tisíciletí už časopis nabral směr i do jiných hudebních vod, melodičtějších… I proto změna názvu na Melody Gardos.

 

Komu jste při psaní prvních čísel koukali přes ramena? Vymýšleli jste obsah spíš metodou pokus-omyl nebo jste si brali inspiraci jinde,ať už v kapelových fanzinech nebo v těch klasických?
Mojí inspirací byl pouze jeden fanzine a to Darkness Actual. To byl spouštěč. Psal se rok 1991 a já začal přemýšlet, že bych něco podobného chtěl také tvořit. O pár let později se to povedlo.

 

Kde jste brali potřebné „technické“ know-how, jak ho dělat technicky, jak ho distribuovat?
Technika byla ze začátku psací stroj, lepidlo a podklad + xerox. Později počítač a stejný model. Mám pocit, že jsme se nikdy nedopracovali k počítačové grafice. (smích) Distribuce byla jasná, pošta (tehdá se hodně o časopis psalo) a pak koncerty našich kapel Masturbace a Negative Face.

 

Proč jste se později v názvu rozhodli metal v názvu vyměnit za melodii?
Už jsem to naznačil výše. Začali jsme dávat prostor i nemetalovým kapelám, a to výrazný. Například mě v té době uchvátily Kurtizány z 25. Aavenue, tak těm jsme věnovali dost stran. Ale i v recenzích se objevovalo stále více nahrávek mimo metalovou scénu. Tak proto.

 

Jak zmiňuji výše, z počátku byl časopis z části bulletinem vašich projektů, ale z pozdějších číslech tenhle prvek skoro vymizel. Jak se měnilo to, jak o časopise přemýšlíte, co chcete, aby bylo jeho obsahem?
Jak jsem výše zase zmínil já, už od začátku jsme se snažili, aby to nebyl jen časopis o našich kapelách. Ze začátku jsme ale měli méně stran, tak ty “reklamy“ na nás byly dost zřetelné, až když ztloustl, tak to nebylo tak vidět. (smích)

 

Proč jste časopis přestali vydávat?
Možná proto, že se spousta fanzinů profesionalizovala, jako například Payo, Morphia, Pařát a další. A než jsem vůbec našel cestu, jak na to, tak už časopisy (kromě Pařátu) přesedlaly na web. Melody Gardos byl chvilku na webu také, ale osobně mě to moc nebavilo. Takže jsem dotáhl resty (chvíli jsem psal ještě pro web,zine Fobia) a pak jsem svou “žurnalistickou” kariéru ukončil a lidi, co mi pomáhali, se také vydali jinou cestou.

 

Jak se vlastně dostal tvému dnešnímu povolání muzikoterapeuta?
Náhodou. Propojil jsem hudbu, které jsem se věnoval, s psychologií, kterou jsem vystudoval, a to mě zavedlo až k muzikoterapii. Mimochodem se jí věnují i další muzikanti z řad metalových. Tak je milé se potkávat na jiné úrovni hudby. (smích)

NázevRok vydáníČísloPočet stranCenaTitulní stránka
Metal Gardos
1992116 A510- Kč
Metal Gardos
1992220 A510- Kč
Metal Gardos
1993320 A510- Kč
Metal Gardos
1993420 A510- Kč
Metal Gardos
1994516 A510- Kč
Melody Gardos1996616 A520- Kč
Melody Gardos1997728 A520- Kč
Melody Gardos1999848 A530- Kč
Melody Gardos2000952 A530- Kč