Brotherhood

Prvé číslo tohoto SxE zinu uzrelo svetlo sveta v auguste roku 1998. Do roku 2000 vyšlo až 10 čísel, čo bol na tú dobu pomerne veľký výkon. O motivácii vydávať zine, nám napísal jeho vydavateľ Roman Láriš: „asi to bol pocit, dať niečo späť a šíriť myšlienku straight edge na Slovensku“. Zine vychádzal v Bratislave a bol prepojený s BFB crew, ktorá predstavovala druhú generáciu SxE aktivistov v meste. Táto parta bola viditeľná na koncertoch a výrazne sa zaslúžila o propagáciu SxE hudby, ale aj životného štýlu, spočiatku najmä v prostredí hlavného mesta Slovenska, ale časopis sa šíril po Slovensku, resp. ČR. V tom čase išlo o jediný SxE plátok na Slovensku. Okrem vydavateľa doň prispelo aj zopár kamarátov, ale z dlhodobého hľadiska išlo o projekt jedného človeka.

Obsah však do veľkej miery tvorili vlastne články, úvahy či rozhovory s kapelami, ale aj info o právach zvierat, ľudských právach, živote bez drog, hare krišna atď. Informácie boli čerpané z letákov, informačných brožúr, ekologických zinov, alebo aj prvých internetových stránok vo svete, čo v tom čase ešte nebolo úplne bežné.

Bol, podobne ako mnoho zinov, tlačený načierno v práci na xeroxe, v cca 20 – 50 kusovom náklade, zo začiatku o cca 20 stranách. Napr. deviate číslo z roku 2000 malo už 60 strán.

V roku 2000 bol časopis zo srandy premenovaný na NFJ – NOBODY FUCKS JESUS.

Pozri tiež rozhovor s vydavateľom.

RL, MM 5/2020

 

NázevRok vydáníČísloPočet stranCenaTitulní stranaOnline odkaz
Brotherhood1999960?dostupný online