Brněnská vrtule

Keď som sa zalistoval do prvých čísle tohoto legendárneho zinu, ktorý – ako názov jasne napovie – bol vydávaný v Brne, pripomenul mi moravské klasiky z prelomu 80. – 90. rokov. Predovšetkým Sračku Šot, ktoré boli na začiatku inšpiráciou aj tvorcov tohto zinu, z grafickej aj obsahovej stránky. Spoločné mali aj hudobné smerovanie, záujem o domáci aj zahraničný hardcore a punk, čo zároveň prekladali spoločensky závažnými témami. Nájdete tam okrem informácií o hudbe a textov kapiel aj články  o anarchizme, odpieraní vojenskej služby, právach zvierat, ekológii, dosť sa venovali problematike fašizmu. Rozdiel voči spomenutým zinom bol asi v tom, že cut and paste formát BV bol menej uhladený, divokejší. Zároveň, obálka posledného – štvrtého – čísla je úplne nádherná a môže si zadať s tými najoriginálnejšími zinmi. Časák obsahuje aj polemiky, zaujímavosťou sú prefotené originálne listy od čitateľov a čitateliek.

Chtěli jsme rozproudit brněnský dění, nejenom vydávat časopis. Naše první akce byla v létě 1991 – protest proti zneužívání zvířat v cirkusech, dnes už celkem běžná věc, že se zvířata někde nesmí používat“ spomína jeden z vydavateľov, Blizárd. Časopis vydávala skupina nadšencov, ktorí pod značkou BV usporadúvali koncerty, ale aj protestné akcie proti fašizmu, či brnenskému veľtrhu so zbraňami, za práva zvierat, alebo rôzne blokády. Časopis mal podnázov „not only hardcore zine“, čo odkazuje práve na tento dôležitý rozmer ich činnosti.

Časopis je spojený aj so zárodkom miestnej anarchistickej scény a ľudia z tohto okruhu sa angažovali v rôznych občianskych hnutiach a skupinách, resp. spolupracovali s nimi. Išlo napríklad o Hnutí Duha, založili Nesehnutí a Action for animals, boli aktívni v brnenskej Slévárně a pod. „Začátek 90.let byl plný protestů a akcí. V Brně to byla aktivní doba. Dělali jsme pravidelný dýchánky v parcích a později na centrále Hnutí Duha, kde jsme kuli pikle.“ Po skončení BV začal jeden z redaktorov, Filip Fuchs, vydávať slávnu Hlubokú orbu.

V období rokov 1991 – 1992 vznikli štyri čísla, prvé číslo vo formáte A4 a následné tri ako A5, xeroxované, pričom ku koncu sa náklad pohyboval až na 1000 kusoch a všetky výtlačky si pomerne rýchlo našli majiteľov.

Časopis má aj nové stránky, na ktorých je možné si staré čísla prečítať: https://brnenska-vrtule.webnode.cz/

Na margo tejto stránky a nášho rozhovou o BV som sa opýtal Blizárda, ako s odstupom času vníma tieto aktivity?

No, vzpomínky jsou pořád krásný, i když pod některý teenagerský texty bych se dnes už asi nepodepsal.:-))).

Znamenalo to pro nás hodně, v Brně se utvořila stabilní partička pár stovek lidí, která se scházela na koncertech, který i pořádali, na akcích, veselých houbových výletech do okolí Brna, na demonstracích a schůzkách všude možně. Chtěli prostě něco dělat a vzhledem k tomu, že jsme patřili do silných husákových ročníků, tak nás bylo dost. Ve vrtuli se tak nějak spojil underground, punk, HC, anarchismus a ekologie.

Cítili jsme jakousi kolektivní pospolitost a troufnu si říct, že 90. léta byly nabitý akcema a svobodou jako 60. léta na Západě.

Zároveň v Brně kvetl fašismus, i ti vydávali fanziny třeba Nový řád nebo Der Sturmer, v nich například popírali koncentráky apod., tenkrát to byli Hammerskins, dnes jsou pod značkou Slušní lidé a dost se to po nocích mlelo, hlavně na brněnských nočních rozjezdech. Okolo vrtule se pak zformovala i skupina Sharp skinů, kteří to na rozjezdech „dávali do pořádku“ a náckové dostali po čuni.

Po tolika letech mě pořád hřeje u srdce, že vrtule splnila svůj název a v Brně to roztočila a dala mnoho lidí dohromady.

Chtěl jsem ji obnovit na netu, ale vývoj pokročil dál, tak jsem to nakonec zavrhl a nechám to jako příjemnou vzpomínku na nezapomenutelné roky.

BM, MM 5/2020

NázevRok vydáníČísloPočet stranCenaTitulní stránka
Brněnská vrtule2
Brněnská vrtule3
Brněnská vrtule1992460?